16.06.2011

.....naprasowanki



Przenoszenie nadruku na materiał. 
 Wybierz stabilną powierzchnię nadającą się do prasowania. Nastaw żelazko na temperaturę 200-210 stopni C i wyłącz funkcję pary .
Przeprasuj materiał, na który będziesz nanosić nadruk – musi być gładki. Na przeprasowanym materiale połóż papier z nadrukiem tak, żeby strona nadrukowana stykała się z materiałem w taki sposób, żebyś widział zielone kółka termo wskaźnika  
Możesz teraz rozpocząć przeprasowywać obrazek do materiału – silnie naciskaj na żelazko. Ważne, żeby cała powierzchnia grafiki była równomiernie ogrzewana ( także brzegi obrazka oraz jego rogi). W czasie prasowania nie możesz przesunąć ani pognieść folii z nadrukiem.
Prasuj tak długo, aż zielone kółko zmieni swój kolor na pomarańczowy, podobny do tego jaki widnieje na folii w symbolu odnoszącym się do prasowania. W celu uzyskania zadowalającego efektu minimum 80% powierzchni zielonego kółka musi zmienić kolor na pomarańczowy.
Możesz uzyskać nadruk na materiale matowy, wówczas oddziel papier od nadrukowanego materiału gdy jest jeszcze gorący - w tym celu chwyć któryś z rogów obrazka i odklej papier od materiału w miarę płynnym ruchem.
Możesz też uzyskać efekt błyszczący, wówczas poczekaj, aż papier i materiał ostygną i wtedy chwyć jeden z rogów obrazka i odklej papier, również w miarę płynnie.
 Utrwalanie.
Utrwalanie nadruku matowego: gdy nadrukowany materiał ostygnie, przykryj nadruk arkuszem białego czystego papieru i przeprasuj nadrukowane miejsce przez 5-10 sekund, po czym natychmiast zdejmij papier z nadruku, póki jest jeszcze gorący.
Utrwalanie nadruku błyszczącego: gdy nadrukowany materiał ostygnie, przykryj nadruk arkuszem impregnowanego papieru ( np. do pieczenia) i przeprasuj nadrukowane miejsce przez 5-10 sekund, po czym zdejmij papier z nadruku, dopiero gdy wystygnie!!!
 

6 komentarzy:

 1. a czy taki druk jest na papierze transferowym wydrukowany samodzielnie czy gotowy obrazek?

  slicznosci, pozdrawiam, e_dytka

  OdpowiedzUsuń
 2. ,,, trzeba wydrukować samemu niestety nie ma gotowych papierów transferowych z grafikami, ja robie je sama drukuje i zaprasowuje
  Pozdrawiam Baśka

  OdpowiedzUsuń
 3. świetne szkolenie:)))masz fajne grafiki:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Stylowe grafiki ,temat kobiety-damy jest mi też bliski.Muszę, patrząc na Twoje prace,spróbować tej techniki.Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 5. Łaałł ależ wspaniałości u Ciebie znalazłam :)))
  Dziękuję za instrukcję :)

  Pozdrawiam
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam serdecznie. Chciałbym się dowiedzieć co do tej drugiej naprasowanki (kobieta w herbie z koroną).
  Chciałbym tą naprasowankę wykorzystać do loga firmy, oczywiście trochę ją zmodyfikować. I teraz najważniejsze - czy muszę wykupić jakieś prawa autorskie? Jeśli tak to do kogo mam się zgłosić?
  Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń